Čemu nas bolest uči?

Tijelo nas uvijek upozorava gdje je naša granica, i nikad nam ne laže. U njemu se uvijek manifestiraju dijelovi nas koje želimo potisnuti ili držati daleko od svjesnosti. Naša psiha želi privući pozornost na različite načine, jer želi integrirati sva doživljena iskustva. Ne uspije li u tome, stvara se bolest.

Danas smo sve više svjesni povezanosti uma i tijela, te postoji čak i znanstvena disciplina – psihoneuroimunologija koja proučava kompleksne odnose između imunoloških, endokrinoloških, psiholoških i živčanih čimbenika te nam otkriva njihove veze. Za više informacija o konkretnim slučajevima i njihovim emotivnim uzorcima možete pročitati knjigu Bolest kao put autora Thowald Dethlefsena i Ruediger Dahlkea.

Spoznaja sebe

Svaki čovjek je drugačiji skup osjećaja i impulsa i pred njim je zadatak da razumije vlastitu složenost, te da se prihvati točno onakav kakav jest. Svakodnevni život nam prečesto ne dopušta vrijeme za bavljenje sobom, tempo je brz, i jedva uspijevamo izaći na kraj s obvezama koje imamo. Pa tako, sve više imamo slučajeva burnout sindroma – ljudi su potrošeni od posla, obitelji, društva…

Tek kad čovjek shvati koja poruka stoji iza govora našega tijela, može postati cjelovita osoba.

Tretiranje simptoma

Uzmimo za primjer osobu koja pati od alergije i svoju bolest tretira antihistaminicima. Ako ne uzme lijek alergija se manifestira. Riješava se posljedica, a ne sam uzrok. Čak i sami medicinski stručnjaci tvrde kako samo tretiranje simptoma nije dovoljno. U konkretnom slučaju uzrok se može potražiti u okruženju, hrani, životnim navikama, stanju imuniteta općenito…

Kada pokušamo shvatiti smisao naše bolesti, dovodimo se u stanje prihvaćanja, a samo iz tog stanja možemo stvoriti priliku da ona postane višak na tjelesnoj razini jer smo spoznali što nam treba i više nam nije potreban tjelesni signal.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top